Інфекційні хвороби

infekcionnue_bolezniІнфекційні хвороби тварин

Інфекційні хвороби тварин – група хвороб, що викликаються хвороботворними мікроорганізмами, що можуть передаватися від зараженої тварини здоровому і приймати епізоотичне поширення.
За інтенсивністю прояву і широті поширення епізоотичний процес характеризується трьома формами: спорадичною захворюваністю, епізоотією і епідемія.
Споради – поодинокі або нечисленні випадки прояву інфекційної хвороби тварин.
Епізоотія – широке поширення інфекційних тварин в господарстві, районі, області, Республіці.
Епідемія – це найвищий ступінь розвитку епізоотії, характеризується надзвичайно широким поширенням інфекційної хвороби, що охоплює територію однієї держави або кількох країн.
Епізоотичне вогнище – місце перебування джерела збудника інфекції на певній ділянці місцевості, де можлива передача збудника хвороби сприйнятливим тваринам.
Епізоотичний процес – безперервний процес виникнення і поширення інфекційних хвороб серед тварин при певних природних і господарських умовах.
Інфекційні хвороби тварин діляться на 5 груп:
Аліментарні інфекції – передаються через грунт, корм і воду. Вражають органи травної системи. До таких інфекцій відносяться: виразка, ящур, сап, бруцельоз.
Респіраторні інфекції – ураження слизових оболонок дихальних шляхів і легенів. Шлях передачі – повітряно-крапельний. Відносяться: парагрип, екзотична пневмонія, віспа овець і кіз, чума м’ясоїдних.
Трансмісивні інфекції – передача здійснюється кровососущими членистоногими. Збудники постійно або в окремі періоди знаходяться в крові. Відносяться: енцефаломієліти, туляремія, інфекційна анемія коней.
Інфекції збудники яких передаються через зовнішні покриви без участі переносників (грунтові інфекції; інфекції, що передаються при безпосередньому контакті). Відносяться: правець, сказ, віспа корів.
Інфекції з нез’ясованими шляхами зараження.

Основні характеристики інфекційних захворювань тварин.
Ящур – Гостре контагіозне захворювання. Хворіють велика рогата худоба, свині. Ящуром може захворіти людина. Вірус стійкий до холоду. При злоякісній формі падіж молодняку ​​великої рогатої худоби досягає 70%, свиней 80%.
Бруцельоз – Інфекційне захворювання тварин, що представляє загрозу і для людини.
Сап – контагіозне захворювання однокопитних тварин, від яких воно може передатися людині. Інкубаційний період 2-14 днів. Поширюється розпиленням в повітрі, зараженням води і їжі, предметів домашнього ужитку. Збудник у зовнішньому середовищі не стійкий, смертність 50-100%. Всі хворі тварини підлягають знищенню, так як засобів лікування немає.
Чума великої рогатої худоби – Заразне вірусне захворювання. Збудник передається з інфікованими водою, фуражем, підстилкою. Зберігається тривалий час. Ймовірні способи зараження – аерозольний. Смертність – 50-100%. Для профілактики є вакцина.
Чума свиней – Заразне захворювання, вірус стійкий у зовнішньому середовищі. Смертність 80%. Для захисту є сироватка, вакцина.
Грип птахів – висококонтагіозна вірусна інфекція, яка може вражати всі види птахів. Протікає у вигляді епізоотії з ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту.
Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, що виділяє в зовнішнє середовище аерогенно, зі слиною і послідом, що створює можливість зараження птиці через повітря, інфіковані корми і воду. Основними переносниками інфекції є дикі перелітні птахи.
У хворої птиці спостерігається депресія, малорухливість, набряк підшкірної клітковини голови і шиї, слизові виділення з носа, втрата чутливості, хрипи, задишка, скуйовджене оперення, синюшність сережок і гребеня, знижується якість шкаралупи. Птах потрапляє в коматозний стан і через 24-72 години гине. Загибель птиці може досягти 70-80%.
Зареєстровані захворювання людей на пташиний грип. Доведеною передачі вірусу людиною до людини немає.
Захворювання на пташиний грип у людей проявляється наступним чином. Тривалість інкубаційного періоду становить 2-3 дня. Захворювання починається гостро з підвищенням температури, м’язовий біль, нежить, більш в горлі, кашлю. Може бути водяний стілець блювота. На 2-3 день хвороби уражаються нижні відділи дихальних шляхів, з можливим розвитком пневмонії, кашлем, задишкою. Може приєднатися ураження печінки і нирок. Смертність при захворюванні на пташиний грип досягає 50-80% на другого тижня хвороби.
В якості препаратів екстреної профілактики грипозної інфекції рекомендуються препарати ремантадина або інтерферону. Приступати до їх застосування необхідно безпосередньо перед початком роботи у вогнищі інфекції в наступній дозуванні:
1 таблетка ремантадина (50 мг) 1 раз на день, застосовується протягом 10-15 днів;
5 крапель розчину інтерферону в кожну ніздрю 2 рази на добу з інтервалом не менше 6 годин, застосовується поки зберігається небезпека зараження.
Антибіотики для профілактики грипу не застосовуються.
Як жарознижуючих засобів рекомендується парацетамол, ібупрофен (аспірин і анальгін протипоказані).